czyste powietrze - czysta sprawa

Projekt pn. „Czyste powietrze – czysta sprawa 2017” ma na celu przeprowadzenie w roku 2017 cyklu działań promujących edukację ekologiczną wśród grupy dzieci, młodzieży oraz studentów, mieszkańców Miasta Nowego Sącza i Powiatu Nowosądeckiego. Zadanie jest kontynuacją działań, jakie Centrum KANA podjęło w roku 2016 w szkołach podstawowych na terenie Nowego Sącza oraz 6 gmin: Chełmiec, Nawojowa, Korzenna, Kamionka Wielka, Podegrodzie i Stary Sącz. W ramach projektu wiosną 2017 grupa wolontariuszy została kompleksowo przeszkolona i przygotowana do przeprowadzenia zajęć dla uczniów V klas szkół podstawowych na terenie Miasta Nowego Sącza oraz 11 gmin Powiatu Nowosądeckiego, w tym również gmin uzdrowiskowych. Obecnie, w okresie od października do grudnia 2017, projektem objęty został kolejny rocznik uczniów klas III szkół podstawowych. Grupa przeszkolonych wolontariuszy, w ramach edukacji ekologicznej, prowadzi dla uczniów warsztaty tematyczne, przeplatane zabawami, w zakresie ograniczenia zjawiska smogu i niskiej emisji, przeciwdziałania traktowaniu odpadów jako paliwa, prawidłowej segregacji i zagospodarowania odpadów. Dzieci otrzymują plakietki i komiksy, a dla klas dodatkowo został przygotowany pamiątkowy dyplom.
Interaktywne warsztaty "KANY" prowadzone są przez wolontariuszy na terenie Miasta Nowego Sącza oraz 11 gmin Powiatu Nowosądeckiego: Chełmiec, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica - Zdrój, Łabowa, Muszyna, Nawojowa, Piwniczna - Zdrój, Podegrodzie, Rytro oraz Stary Sącz. Projekt "Czyste powietrze - czysta sprawa" dofinansowywany jest przez Miasto Nowy Sącz, Starostwo Powiatowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz część gmin Powiatu Nowosądeckiego.

to mówią inni

Zanieczyszczenia powietrza nie uznają granic samorządów, dlatego projekt zaczął być realizowany we wszystkich gminach Kotliny Sądeckiej. "CZYSTE POWIETRZE - CZYSTA SPRAWA" jest projektem wyjątkowym w skali regionu i prawdopodobnie kraju. Jest konsekwentnie zaplanowany na następne lata, gdyż w edukacji jednorazowe działania nie mają większego sensu. Interaktywne zajęcia dostosowane do wieku odbiorców będą prowadzone w starszych klasach, tak by każdy uczeń szkoły podstawowej trzykrotnie uczestniczył we wszystkich działaniach związanych z zapobieganiem spalaniu śmieci.
Grzegorz Tabasz

Grzegorz Tabasz

Dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "KANA"

Edukacja ekologiczna jest ważnym elementem działań ochrony jakości powietrza i środowiska naturalnego. Poprzez edukację ekologiczną, budujemy świadomość i uwrażliwiamy młode pokolenie na potrzeby środowiska. To może dać efekt już teraz, a z pewnością da ten oczekiwany efekt w przyszłości, kiedy młodzi ludzie, którzy teraz są edukowani ekologicznie będą podejmować własne, dorosłe decyzje. Cieszę się, że ten projekt został zainicjowany i jest realizowany w naszym mieście. Jestem przekonany, że za kilka lat stan powietrza w Kotlinie Sądeckiej będzie, dzięki edukacji Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" znacznie lepszy.
Ryszard Nowak

Ryszard Nowak

Prezydent Miasta Nowego Sącza

Serce rośnie, gdy patrzy się na tylu młodych ludzi zaangażowanych i chętnych do pracy, znających wartość tej sprawy i poczucie dobrze spełnionej misji. To będzie na pewno procentować w przyszłości!
Marta Wieciech-Kumięga

Marta Wieciech-Kumięga

Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska

PARTNERZY PROJEKTU

Podstawą działania w zakresie ochrony jakości powietrza jest współpraca z gminami położonymi w Kotlinie Sądeckiej

ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!

Podoba Ci się ten pomysł? Dołącz do projektu "Czyste powietrze - czysta sprawa" już dzisiaj!

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W związku z tym, chcielibyśmy złożyć wszystkim naszym byłym i obecnym Wolontariuszom wszelkiej […]